lip 052022

Geografia pod lupą, czyli jakie są funkcje lasów?

Geografia pod lupą, czyli jakie są funkcje lasów?

Czym jest gospodarka leśna? Jakie są funkcje lasów? Odpowiedź na te pytania można poznać studiując książkę pt. Oblicza geografii 2 zakres rozszerzony z księgarni internetowej, która została napisana w łatwy i przystępny sposób przez dwóch autorów: Wiolettę Kilar i Tomasza Rachwała. 

Jakie są funkcje lasów?

Od dawien dawna lasy odgrywają jedną z kluczowych ról w życiu każdego człowieka. Kiedyś ludzie dzięki nim pozyskiwali pożywienie, opał, a także ubrania oraz materiały do budowy domów i wytwarzania narzędzi. Obecnie lasy pełnią trzy główne funkcje: przyrodniczą, społeczną i ekonomiczną. Funkcja przyrodnicza jest inaczej nazywana ekologiczną. Dzięki tej funkcji lasy pochłaniają dwutlenek węgla i produkują tlen, redukują zanieczyszczenie powietrza (zatrzymują pyły i gazy przemysłowe). Lasy potrafią łagodzić warunki klimatyczne. Temperatura w lesie jest niższa niż na terenach niezalesionych. Skutecznie regulują stosunki wodne. Mają funkcję glebotwórczą, potrafią zabezpieczyć glebę przed erozją wietrzną i wodną oraz pustynnieniem. Dzięki nim istnieje wiele roślin i zwierząt. Las chroni przed wiatrem i tłumi hałas. 

Jakie są funkcje społeczne i gospodarcze lasów?

Jedną z funkcji społecznych jest edukacja ekologiczna. Lasy wpływają korzystnie na zdrowie człowieka, a także można w nich wypocząć. Dzięki gospodarce leśnej wiele osób ma pracę. Lasy, które znajdują się na obszarach parków, czy rezerwatów mogą pełnić rolę naukową. Ostatnią funkcją lasów jest funkcja gospodarcza. W tym wypadku są używane do pozyskiwania drewna do produkcji przemysłowej, a także są źródłem materiałów na opał. Lasy mogą także pełnić funkcje strategiczne oraz obronne. Są dostarczycielem płodów runa leśnego, do których zalicza się owoce i i grzyby. 

Co należy do głównych typów lasów?

Mamy kilka odmian lasów naturalnych. Są to: wilgotne lasy równikowe, tajga, czyli północne lasy iglaste, lasy mieszane i liściaste, które znajdują się w strefie klimatu umiarkowanego. Są to lasy, które charakteryzują się zrzucaniem liści na zimę. Istnieją jeszcze lasy wilgotne podrównikowe oraz monsunowe.